Posted in Domov

Jste posedlá úklidem?

Uklízení se může stát chronickým problémem, který ubírá sil a radosti ze života nejen konkrétnímu člověku, ale celé jeho rodině. Soužití s člověkem, kterému se stalo uklízení náplní života, není vůbec jednoduché, ovlivní to prakticky chod celé rodiny, a to negativním způsobem. Obsedantně-kompulzivní porucha je chronickou poruchou, kdy jsme nuceni vykonávat konkrétní činnosti – rituály, kterými může být právě uklízení. Porucha se objevuje nejčastěji ve věku 18–25 let a nadměrný strach ze špíny a infekce tvoří celých 50 % výskytu obsedantně-kompulzivní poruchy vůbec.

pomůcky pro úklid
Kdy už stojí uklízecí mánie za hranicí přijatelnosti?

Ženy mají často pocit, že jsou pod výrazným tlakem okolí a snaží se být perfektní. Pokud své snažení upnou intenzivně a navíc pouze na jedinou věc, kterou je například právě úklid domácnosti, mohou často zapomenout na to, co je pro ně opravdu důležité a co by je samotné bavilo. K léčbě této poruchy v její těžší fázi se používají terapeutická sezení s psychologem. Pokud však začnete s touto poruchou pracovat včas a budete se realizovat ji v jiných oblastech života, máte velkou šanci se těchto potíží zbavit vlastním dočiněním. Nenechte si tedy uklízení přerůst přes hlavu a svůj čas raději věnujte rodině a aktivitám, které vás opravdu baví a jsou pro vás přínosem.
jde se na úklid
Pokud máte podezření, že by se tyto potíže mohly týkat vás, vaší kamarádky nebo někoho blízkého, připravili jsme pro vás pár rad, jak se závislosti na úklidu zbavit:
●      Při závislosti na uklízení dokáží ženy shromáždit neskutečné množství specializovaných výrobků na specifickou špínu a úklid, což se výrazně projevuje také finančně. Buď jejich pozornost zaměřte na levnější, ale stejně účinné varianty čistících prostředků, nebo všechny lahvičky vyhoďte a nechte k dispozici pouze 1–2 univerzální prostředky, se kterými si dotyčná bude muset vystačit
dívka s vysavačem
●      Vytvořte plán úklidu a časové rozvržení, kdy je uklízení povoleno”. V žádném případě nepřekračujte a dodržujte stanovené instrukce!
●      Najděte náhradní činnost, která přijde na řadu v případě potřeby uklízet nad plán”, může to být sport nebo jakákoliv jiná oblíbená aktivita.
●      Nikdy nevyměňujte čas určený pro společné trávení s rodinou za uklízení a domácí práce.
●      Pokud si ani tak nemůžete pomoct, vyhledejte pomoc odborníka, který vám pomůže se změnou životního stylu.

Jste posedlá úklidem?
Ohodnoťte příspěvek